Vďaka knihám sme začali spoznávať písmenká a slová, z kníh sme sa aj učili. Nad knihou sme presedeli nejedno popoludnie, knihy nám tvorili ideály. S knihou sme sa schovávali pod prikrývkou tváriac sa, že spíme a z kníh sme sa aj poučili. Vďaka knižným príbehom prežívame stovky životov, no hlavne, ak to knihám dovolíme, pomáhajú nám stať sa tým, kým sme...

Pri množstve technických inovácií si uvedomujeme ako musí kniha zápasiť o svoje miesto v harmonograme detí, dospievajúcich, ale i dospelých. Zároveň však vieme, akým obohatením sú knihy pre náš život; či už učebnice, motivačné knihy, beletria, ale i rozprávky. Viacero odborníkov z radov psychológov, lekárov a pedagógov poukazuje na dôležitosť kníh pri učení jazyka a rozvíjaní fantázie v detstve, tvorení si ideálov a predstáv o živote počas dospievania, vytváraní a plnení si snov, formovaní osobnosti, ale aj prežívaní každodennosti v dospelosti.

Našu snahu o pripomenutie dôležitostí kníh v každom životnom období podporili aj známe osobnosti Marína Kraľovičová, Richard Stanke, Andy Kraus a Daniel Sebastián Štrauch, známy pod prezývkou GoGo, ktorí nám spolu s odborníkmi počas diskusií v troch slovenských mestách priblížia ich život s knihou. Inšpirovať sa môžete aj výberom nimi odporúčaním kníh vo všetkých kníhkupectvách Panta Rhei.

RICHARD STANKE

VĎAKA KNIHE máme čarovné detstvo

Richard Stanke hrá a dabuje už od detstva. Jeho hlas sa nám spája s množstvom detských knižných postáv ako Gargamel a Šidlo z rozprávky o Šmolkoch alebo škriatok Dobby z príbehov o Harry Potterovi. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení a je dlhoročným členom Činohry Slovenského národného divadla. Okrem toho si často zahrá aj pred televíznou kamerou.

„Zrejme podvedome ma aj knihy nasmerovali k môjmu povolaniu. Človek si ani nemusí uvedomiť, kedy nastal ten moment, že ho to ovplyvní v jeho povolaní.“

GOGO

VĎAKA KNIHE si tvoríme ideály

Daniel Sebastián Štrauch, známy pod prezývkou GoGo je jedným z prvých slovenských youtuberov. V súčasnosti je pokladaný aj za najznámejšieho. Na Youtube ho preslávili kanály GoGoManTV a GoGosVlog. Okrem iného je aj autorom knihy Gogo – Chalan z internetu, ktorá po dlhom období motivovala množstvo dospievajúcich opäť vziať knihu do ruky.

„Kniha je super formát, ako odovzdať viac myšlienok naraz. Ak by mala moja ďalšia kniha navyše motivovať aj ľudí, ktorí nečítajú, aby začali – aj to je dôvodom, prečo plánujem urobiť pokračovanie.“

Andy Kraus

VĎAKA KNIHE si žijeme svoj život

Andy je slovenský herec, humorista, scenárista a moderátor. Účinkoval v rozhlasovom zábavnom programe a v množstve televíznych zábavných programoch. Scanáristiku nikdy neštudoval a ako tvoriť príbehy sa učil práve z kníh. V septembri 2017 mu vyšla aj prvá kniha Route 67, v ktorej ponúka svoje myšlienky nazbierané počas cesty po Amerike na motorke.

„Nikdy som sa neučil, ako písať. Som presvedčený, že to množstvo kníh, ktoré som prečítal v detstve, mi pomohlo cítiť sa v mojej profesii komfortnejšie.“

MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ

VĎAKA KNIHE som kto som

„Keby sa ma opýtajú, čo robím najradšej – čítam“. Marína Kraľovičová je národnou umelkyňou. Odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a rozhlasových postáv. Je prvou slovenskou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch . Je dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, nositeľkou Radu Ľ. Štúra I. triedy, Zlatého krokodíla, Krištáľového krídla a mnohých iných ocenení. Je vôbec prvou slovenskou televíznou herečkou. Marínou ju pokrstil v hereckých začiatkoch veľký slovenský básnik Štefan Krčméry i keď nemohol tušiť, že sa následne stane nielen prvou, ale dodnes jedinou javiskovou Sládkovičovou Marínou. Bola múzou mnohých slovenských spisovateľov svojej generácie. Za životného partnera si vybrala jedného z nich : básnika Mira Procházku. Aktívne pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a v ústrednom výbore Slovenského zväzu žien. Pre Literárny týždenník v roku 2005 vtedy 78 ročná Marína verná svojej láske ku knihám uviedla „Keby som mala denne pozdraviť jediného človeka, poklonila by som sa a pošepla: Dobré ráno, pán Gutenberg“ (vynálezca mechanickej kníhtlače).

Viac o našich ambasádoroch a ich vzťahu ku knihám,ako aj názory odborníkov nájdete tu.

Diskusie

Spolu s našimi ambasádormi a odborníkmi z radov psychológov, terapeutov, literárnych akademikov a pedagógov sme si pre vás pripravili diskusie v troch mestách, v rámci ktorých sa spoločne porozprávame o dôležitosti, kráse a vplyve kníh na náš život. Dozvieme sa, aký vzťah majú ku knihám známe osobnosti, ktoré podporili projekt, či a v akom smere im kniha dopomohla v ich raste a aj čo radi čítajú.

4.10. 2017 o 14:00

Poštová Bratislava

Vďaka knihe - tlačová konferencia

Hostia: ambasádori Vďaka knihe 2016, 2017


18.10. 2017 o 18:00

EUROPA Banská Bystrica

Vďaka knihe s Andy Krausom

Hostia: logopedička a pedagogička

12.10. 2017 o 18:00

Poštová Bratislava

Vďaka knihe s Andy Krausom

Hostia: psychologička a literárna vedkyňa


19.10. 2017 o 18:00

AUPARK Košice

Vďaka knihe s Andy Krausom

Hostia: literárna vedkyňa a psychológ

16.10. 2017 o 18:00

Poštová Bratislava

Vďaka knihe s Máriou Kráľovičovou

Hostia: terapeutka, literárna vedkyňa a pedagogička

Diskusie sa budú konať v kníhkupectvách Panta Rhei

Život s knihou

Aké knihy čítali naši ambasádori v detstve? Ktorú knihu by odporučili každému?

Ak hľadáte spôsob, ako motivovať svoje deti k čítaniu a nemôžete sa zúčastniť našich diskusií, inšpirujte sa radami odborníkov.